The drawing shows a square, each side of which has a length of L = 0.250 m. Two
ID: 2280220 • Letter: T
Question
The drawing shows a square, each side of which has a length of L = 0.250 m. Two different positive charges q1 and q2 are fixed at the corners of the square. Find the electric potential energy of a third charge q3 = -7.00 x 10-9 C placed at corner A and then at corner B.
The drawing shows a square, each side of which has a length of L = 0.250 m. Two different positive charges q1 and q2 are fixed at the corners of the square. Find the electric potential energy of a third charge q3 = -7.00 x 10-9 C placed at corner A and then at corner B.Explanation / Answer
I assume the first two charges are on the same side of the square (you don't specify it, you should)
Then a third charge is at a distance L from say, q1 and a distance sqrt(2)L from q2.
The electric potential at this point is V=(q1/L+q2/(sqrt(2)L)) and the electric energy of q3 is then
q3V. For the other point, simply exchange q1 and q2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.