A small block with a mass of 0.170 k g is attached to a cord passing through a h
ID: 2280236 • Letter: A
Question
A small block with a mass of 0.170kg is attached to a cord passing through a hole in a frictionless, horizontal surface . The block is originally revolving at a distance of 0.50m from the hole with a speed of 0.70m/s . The cord is then pulled from below, shortening the radius of the circle in which the block revolves to 0.15m. At this new distance, the speed of the block is observed to be 2.33m/s .
a) What is the tension in the cord in the original situation when the block has speed v0 = 0.70m/s?
b) What is the tension in the cord in the final situation when the block has speed
A small block with a mass of 0.170kg is attached to a cord passing through a hole in a frictionless, horizontal surface . The block is originally revolving at a distance of 0.50m from the hole with a speed of 0.70m/s . The cord is then pulled from below, shortening the radius of the circle in which the block revolves to 0.15m. At this new distance, the speed of the block is observed to be 2.33m/s .Explanation / Answer
A) ByT = mv^2/r = 0.166 N
B) By T = mv^2/r = 6.15 N
C) By work energy relation:-
=>W = ?KE
=>W = 1/2mv^2 -1/2mu^2
=>W = 1/2 x 0.17 x [(2.33)^2 - (0.70)^2]
=>W = 0.41J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.