16. The electric potential energy stored in the capacitor of a defibrillator is
ID: 2280365 • Letter: 1
Question
16. The electric potential energy stored in the capacitor of a defibrillator is 70 J, and the capacitance is 114
The inner and outer surfaces of a cell membrane carry a negative and a positive charge, respectively. Because of these charges, a potential difference of about 0.076 V exists across the membrane. The thickness of the cell membrane is 8.50 times 10-9 m. What is the magnitude of the electric field in the membrane? The electric potential energy stored in the capacitor of a defibrillator is 70 J, and the capacitance is 114 mu F. What is the potential difference that exists across the capacitor plates?Explanation / Answer
13)
E = V/d = 0.076/8.5*10^-9 = 8.94*10^6 volts
16)
U = 0.5*C*V^2
V = sqrt(2*U/C)
= sqrt(2*70/114*10^-6)
= 1108.2 volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.