One end of a horizontal string is attached to a vibrating blade, and the other e
ID: 2280639 • Letter: O
Question
One end of a horizontal string is attached to a vibrating blade, and the other end passes over a pulley as shown in the figure below. A sphere of mass m=2kg hangs on the end of the string. The string is vibrating in its second harmonic. A container of water is raised under the sphere so that the sphere is completely submerged. In this configuration, the string vibrates in its fifth harmonic. What is the radius of the sphere?
One end of a horizontal string is attached to a vibrating blade, and the other end passes over a pulley as shown in the figure below. A sphere of mass m=2kg hangs on the end of the string. The string is vibrating in its second harmonic. A container of water is raised under the sphere so that the sphere is completely submerged. In this configuration, the string vibrates in its fifth harmonic. What is the radius of the sphere?Explanation / Answer
In first case
Tension in the string
T1 = m*g = 20 N
In second case
Tension in the string
T2 + Fb = m*g = 20
Fb is Buyoncy force
Fb = rho*V*g = 1000*4/3*Pi*r^3*10
Fb = 4.19*10^4*r^3---------(1)
But we know
Fundamental frquency,fo =c/lambda---------(2)
and
c = Sqrt(T/p)
p is linear desity of string
For case 1
c1 = Sqrt(T1/p)
For case 2
c2 = Sqrt(T2/p)
Let L be the length of the string
lambda =2*L
f1 = c1/lambda
f2 = c2/(lambda)
f1/f2 = 5/2
2*c1 = 5*c2
25*T1 = 4*T2
T2 = 4/25*T1 = 3.2 N
Fb = 20 -3.2 = 16.8
4.19*10^4*r^3 = 16.8
r = 7.4 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.