The circuit shown in the figure below is connected for 2.10 min. (Assume R 1 = 7
ID: 2280688 • Letter: T
Question
The circuit shown in the figure below is connected for 2.10 min. (Assume R1 = 7.90 ?, R2 = 1.60 ?, and V = 11.0 V.)
(a) Determine the current in each branch of the circuit.
(b) Find the energy delivered by each battery.
(c) Find the energy delivered to each resistor.
(d) Identify the type of energy storage transformation that occurs in the operation of the circuit.
(e) Find the total amount of energy transformed into internal energy in the resistors.
kJ
Explanation / Answer
(11-v)/4.6 + (4-v)/6 = v/7.9
v= 5.98
curent through R1 = .75A
curent through 5 and 1 = .33A
curent through r2 = 1.09A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.