Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3. Two 2.20-?C point charges are located on the x axis. One is at x = 1.57 m, an

ID: 2283408 • Letter: 3

Question

3.

Two 2.20-?C point charges are located on the x axis. One is at x = 1.57 m, and the other at x = -1.57 m. Determine the magnitude of the electric field on the y axis at y = 0.530 m. Answer in units of N/C.

4.Three identical point charges of charge q = 7.3 ?C are placed at the vertices (corners) of an equilateral triangle. If the side of triangle is a = 5.2m, what is the magnitude, in N/C, of the electric field at the point P in one of the sides of the triangle midway between two of the charges?

5.Four charges are placed at the corners of a square. If q1 = 44.0 x 10-9 C, q2 = -24.0 x 10-9 C, q3 = 26.0 x 10-9 C, q4 = -46.0 x 10-9 C and the side of the square is a = 0.32 m. What would be the magnitude of the electrical field in the middle of the square? Answer in units of N/C.

Explanation / Answer

3. Two 2.20-?C point charges are located on the x axis. One is at x = 1.57 m, and the other at x = -1.57 m. Determine the magnitude of the electric field on the y axis at y = 0.530 m.

electric field at Y(.53m) axis

= 9*109*2.2*10-6/root(1.572+.5302)2<tan-1 (.53/1.57) +9*109*2.2*10-6/root(1.572+.5302)2<tan-1 180-(.53/1.57)

= 7.2*103<18.650 + 7.2*103<161.350= 4.6*103 <90 N/C

    magintude = 4.6*103 N/C

4.Three identical point charges of charge q = 7.3 ?C are placed at the vertices (corners) of an equilateral triangle. If the side of triangle is a = 5.2m, what is the magnitude, in N/C, of the electric field at the point P in one of the sides of the triangle midway between two of the charges?

distance between one corner and mid of oppisite side of the equilateral triangle

              root(((5.2+5.2cos(60))/2)2+(5.2sin(60)/2)2) = 4.11 m

electric field at mid of side = 9*109*7.3*10-6/2.62<60 + 9*109*7.3*10-6/2.62<-120 +9*109*7.3*10-6/4.112<150 = 9.72*103 <60 + 9.72*103 <-120 + 3.89*103 <150 N/C

                                      = 3.89*103 <1500 N/C magnintude of the field at P = 3.89*103 N

5.Four charges are placed at the corners of a square. If q1 = 44.0 x 10-9 C, q2 = -24.0 x 10-9 C, q3 = 26.0 x 10-9 C, q4 = -46.0 x 10-9 C and the side of the square is a = 0.32 m. What would be the magnitude of the electrical field in the middle of the square? Answer in units of N/C.

electric field at center of the squre

distance between corenr to center = .32/root(2) = .226 m

= 9*109*44.0 x 10-9/.2262<-45+9*109*46.0 x 10-9/.2262<-45 +9*109*24.0 x 10-9/.2262<45+9*109*26.0 x 10-9/.2262<45 = 7753.15<-45 + 8105.57<-45 +4229<45 + 4581.4<45 N/C

                           = 18141.7<-15.940 N/C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote