a.) If a bicyclists consumes 3kg of food per day, and proteins & carbs contain 6
ID: 2283587 • Letter: A
Question
a.) If a bicyclists consumes 3kg of food per day, and proteins & carbs contain 6kcal/g of energy, how much energy can be released by the food consumed?
b.) You have a drag coefficient (B_d) of 2 kg/m and a constant speed of v=40km/h for a 4hr race. Taking into account the friction force due to wind drag equation F=B_d*v^2, what is the resulting work against friction?
c.) Building from b. If a rider has mass m=65kg & can utilize the balance with energy from part a, to climb a mountain, what would the elevation, h, be?
d.) Excess energy is released from sweating (ie-perspiration), so how much would the bicyclist need to drink in order to achieve this heat loss? (q_v=2.3kJ/g, rho=1kg/l
Explanation / Answer
a)Energy released=3*1000*6*1000*4.186=7.535*10^7J
b) Rate of enery loss due to friction=F*v=2*(40*5/18)^3=2743.5W
c)Energy left=7.535*10^7J-2743.5*4*3600=3.584*10^7J
Height=E/mg=3.584*10^7/(65*9.81)=56206m
d)Mass perspired=3.95*10^7/(2.3*1000)g=17173g=17.17kg
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.