Sam jogs at an average speed of 2.00 m/s over a distance of 20.0 m. and then slo
ID: 2285731 • Letter: S
Question
Sam jogs at an average speed of 2.00 m/s over a distance of 20.0 m. and then slows down and walks at an average speed of 1.00 m/s for the next 20.0 m. During the complete time interval, his average speed is equal to 1.50 m/s because average speed is always equal to the average of the initial and final speeds. is not equal to 1.50 m/s because average speed is never equal to the average of the initial and final speeds. is equal to 1.50 m/s because Sam travels the same distance for the two intervals. is not equal to 1.50 m/s because the two time intervals have different duration. Average speed = m/sExplanation / Answer
average speed = total distance / total time
= 40 / (t1+t2)
= 40 / (20/2 + 20/1)
= 40 / 30
= 1.33m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.