The acceleration due to gravity at the surface of a planet depends on the planet
ID: 2285996 • Letter: T
Question
The acceleration due to gravity at the surface of a planet depends on the planet's mass and size; therefore other planets will have accelerations due to gravity different from 9.8 m/s2. Imagine an astronaut stands on an alien planet, which has no atmosphere, and throws a rock with a speed of 6.05 m/s in the horizontal direction, releasing it at a height of 1.40 m above the surface of the planet. The rock hits the surface a horizontal distance of 9.40 m from the astronaut. Find the magnitude of the acceleration due to gravity on this alien planet.
1 m/s2
Explanation / Answer
here,
h = 1.4 m
d = 9.4 m
v = 6.05 m/s
time of flight = distance/speed
time of flight = d/v
time of flight = 9.4/6.05
time of flight , t = 1.55 s
then
H = 0.5 * g * t^2
1.4 = 0.5 * g * 1.55^2
g = 1.16 m/s^2
magnitude of the acceleration due to gravity on this alien planet is 1.16 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.