Proton in a well . Figure 24-59 shows electric potential V along an x axis. The
ID: 2288501 • Letter: P
Question
Proton in a well. Figure 24-59 shows electric potential V along an x axis. The scale of the vertical axis is set by Vs = 10.0 V. A proton is to be released at x = 3.5 cm with initial kinetic energy 4.0 eV. (a) If it is initially moving in the negative direction of the axis, does it reach a turning point (if so, what is the x coordinate of that point) or does it escape from the plotted region (if so, what is its speed at x = 0)? (b) If it is initially moving in the positive direction of the axis, does it reach a turning point (if so, what isthe x coordinate of that point) or does it escape from the plotted region (if so, what is its speed at x = 6.0 cm)? What are the (c) magnitude F and (d) direction (positive or negative direction of the x axis) of the electric force on the proton if the proton moves just to the left of x = 3.0 cm? What are (e) F and (f) the direction if the proton moves just to the right of x = 5.0 cm?
Explanation / Answer
(a) When the proton is released, its energy is K + U = 4.0 eV + 3.0 eV (the latter value is inferred from the graph). This implies that if we draw a horizontal line at the 7.0 Volt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.