A 5.5 kg object moving in the + x direction at 5.5 m/s collides head-on with a 3
ID: 2288669 • Letter: A
Question
A 5.5 kg object moving in the +x direction at 5.5 m/s collides head-on with a 3.1 kg object moving in the -x direction at 4.0 m/s. Find the final velocity of each mass for each of the following situations. (Take the positive direction to be +x.)
B) The collision is elastic.
_______m/s (5.5 kg mass)
_______ m/s (3.1 kg mass)
C) The 5.5 kg body is at rest after the collision.
_______ m/s (5.5 kg mass)
_______ m/s (3.1 kg mass)
D) The 3.1 kg body is at rest after the collision.
_______m/s (5.5 kg mass)
_______ m/s (3.1 kg mass)
E) The 5.5 kg body has a velocity of 4.0 m/s in the -x direction after the collision.
_______m/s (5.5 kg mass)
_______m/s(3.1 kg mass)
Explanation / Answer
b)Let the final velocities be v1 and v2( in same direction) .Conserving momentum,
5.5*5.5-3.1*4=5.5v1+3.1 v2
Also, since the collision is elastic, velocity of approach=velocity of separation
5.5+4=v2-v1
Solving,
v1=-1.35m/s (meaning it moves in the -x direction)
v2=8.15m/s
c)Conserving momentum,
5.5*5.5-3.1*4=5.5*0+3.1 v2
v(5.5kg)=0
v2=v(3.1)=5.76m/s
d)5.5*5.5-3.1*4=5.5*v1+3.1*0
v(5.5)=3.25m/s
v(3.1)=0
e)5.5*5.5-3.1*4=5.5*-4+3.1*v2
v(5.5)=-4m/s
v(3.1)=12.85m/s
However, this is impossible since the total energy after collision cannot be greater than the initial energy.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.