A gymnast of mass 62.0kg hangs from a vertical rope attached to the ceiling. You
ID: 2289247 • Letter: A
Question
A gymnast of mass 62.0kg hangs from a vertical rope attached to the ceiling. You can ignore the weight of the rope and assume that the rope does not stretch. Use the value 9.81m/s2 for the acceleration of gravity.
Calculate the tension T in the rope if the gymnast hangs motionless on the rope.
Calculate the tension T in the rope if the gymnast climbs the rope at a constant rate.
Calculate the tension T in the rope if the gymnast climbs up the rope with an upward acceleration of magnitude 1.20m/s2 .
Calculate the tension T in the rope if the gymnast slides down the rope with a downward acceleration of magnitude 1.20m/s2 .
*all answers in Newtons
Explanation / Answer
use newton's second law for all cases:
sum of forces = ma
a) accel =0, and the forces are T and W where W = 62kg or W=607.6N
T-W=0 =>T=W =607.6N
b) climbing at constant speed still means a=0, same answer as above
c) now a=+1.1m/s/s, so
T-W = ma
T-W=62kg x 1.20m/s/s
T=607.6N+74.4N=682N
d) now a=-1.2m/s/s
T-W = -62kg x 1.2m/s/s
T=607.6-74.4=533.2N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.