Three resistors having resistances of R1 = 1.48? , R2 = 2.39? and R3 = 4.81? res
ID: 2289289 • Letter: T
Question
Three resistors having resistances of R1 = 1.48? , R2 = 2.39? and R3 = 4.81? respectively, are connected in series to a 27.5V battery that has negligible internal resistance.
Part A
Find the equivalent resistance of the combination.
Part B
Find the current in each resistor.
IR1,IR2,IR3 =
Part C
Find the total current through the battery.
Part D
Find the voltage across each resistor.
Part E
Find the power dissipated in each resistor.
Part F
Which resistor dissipates the most power, the one with the greatest resistance or the one with the least resistance? Explain why this should be.
Explanation / Answer
Net resistance = 8.68 ohm
Current in each resistor is same =27.5/8.68= 3.168 A
CUrrent through the battery = 3.168 A
Volatage across each resistor =
R1 = 4.68 V
R2 =7.57 V
R3 =15.23 V
Power dissipated =V2/R
R1 = 14.79 W
R2= 234.97W
R3 = 48.22 W (ans)
The one with greatest resistance dissipates more power due to more volatage drop.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.