The electron gun in an old TV picture tube accelerates electrons between two par
ID: 2290012 • Letter: T
Question
The electron gun in an old TV picture tube accelerates electrons between two parallel plates 1.3cm apart with a 27kV potential difference between them. The electrons enter through a small hole in the negative plate, accelerate, then exit through a small hole in the positive plate. Assume that the holes are small enough not to affect the electric field or potential.
a)what is the electrical field strength between the plates?
b)With what speed does an electron exit the electron gun if its entry speed is close to zero?
Explanation / Answer
electric field and Potential V are related by E = V/d
where d is the distance between the plates
so
E = 27000/0.013
E = 2.076 *10^6 V/m or N/C-------<<<<<<<< answer to part A
----------------------------------
apply Kinetic energy KE = Potential eenrgy PE
i.e 0.5 mv^2 = eV
v^2 = 2eV/m
where e is the charge = 1.6 e-19 C
and m is mass of eelctron = 9.11 e-31 kgs
so
v^2 = (2 * 1.6 e-19 * 27000/9.11e-31)
v^2 = 94.84 *10^14
v = 9.738 *10^7 m/s --------- <<<<<<< answer to part
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.