Three resistors, 2.2 ?, 4.2 ?, and 5.4 ?, and a battery whose emf is 24 V are co
ID: 2290464 • Letter: T
Question
Three resistors, 2.2 ?, 4.2 ?, and 5.4 ?, and a battery whose emf is 24 V are connected in series.
1) What is the potential difference across each of these four elements?
2) What fraction of the total power is dissipated in each of the resistors?
a) power dissipated by 2.2 ? resistor / total power = __________
b) power dissipated by 4.2 ? resistor / total power = __________
c) power dissipated by 5.4 ? resistor / total power = __________
a) 2.2 ? resistor __________V b) 4.2 ? resistor __________V c) 5.4 ? resistor __________V d) 24 V battery __________VExplanation / Answer
(a)
total current(I)=Vb/R=24/(2.2+4.2+5.4)=2.034A
V(2.2)=Ix2.2=2.034x2.2=4.47V
V(4.2)=Ix2.2=2.034x4.2=8.54V
V(5.4)=Ix2.2=2.034x5.4=10.98V
(b)
P=VI
P(2.2)=IxV(2.2)=2.034x4.47=9.092W
P(4.2)=IxV(4.2)=2.034x8.54=17.37W
P(5.4)=IxV(5.4)=2.034x10.98=22.34W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.