A heart defibrillator passes 12.5 A through a patient?s torso for 5.00 ms in an
ID: 2290590 • Letter: A
Question
A heart defibrillator passes 12.5 A through a patient?s torso for 5.00 ms in an attempt to restore normal beating. How much charge passed through the torso? Number C What voltage was applied if 535 J of energy was dissipated by the current in the patient?s body? Number V What was the effective resistance of the patient?s torso? Number Ohm Find the average resulting temperature increase of the 7.25 kg of affected tissue. Assume that the human body has a specific heat of about 3.50 x 10^3 J/(kg degreeC). Number degree CExplanation / Answer
Q = i*t = 12.5*5e-3 = 0.0625 C
E = dV*q
dV = W/Q = 535/0.0625 = 8560 v <-----answer
R = dV/i = 8560/12.5 684.8 ohms
Q = E = m*C*dT
535 = 7.25*3.5e3*dT
dT = 0.02 oC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.