Design a stand-alone PV system for a modest residential cabin. BATTERIES- MERTER
ID: 2292857 • Letter: D
Question
Design a stand-alone PV system for a modest residential cabin. BATTERIES- MERTER ACLOADS Problem 5 and 6- Complete the following Table of AC loads ? |Power NM | Use in Hours/day Watt hours/day AC Appliance Refrigerator Range Lights TV Electronics Water well pump 200 Total 1100 350 1200 200 200 60 24 Wh/d Problem 7-If the inverter efficiency is 95 %, calculate the battery DC load in wh/d Your answer Problem 8- If the battery voltage is 24 Volts, calculate the battery's Amp hours/d Your answer Problem 9- What is the capacity of the battery in Amp-hours for 3 day storage back-up Your answerExplanation / Answer
Answer :- The tabular data can be filled as shown below-
Thus total energy requirement for one day is = 5740 Wh.
7) Inverter is 95% efficient and we need 5740 Wh from inverter, thus battery must supply X Wh so 0.95 of X equal to 5740 Wh. Hence X = (5740 / 0.95) Wh = 6042.12 Wh.
8) Battery's amp-hour per day = 6042.12 / 24 Ah/d = 251.75 Ah/d.
9) For three days back up, battery's capacity must be = 251.75*3 Ah/d = 755.26 Ah/d.
Refrigerator 1100 Range 1200 Lights 1200 TV 600 Electronics 1440 Water Well Pump 200 Total 5740 Wh/dayRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.