Problem #2 A multi-ratio current transformer with the following ratios (600:5, 4
ID: 2293119 • Letter: P
Question
Problem #2 A multi-ratio current transformer with the following ratios (600:5, 400/5, and 300:5) has a secondary resistance of 0.61 Ohms (same for all ratios). If the transformer is connected to a relay with a burden of 2.2 Ohms with a 15 meter lead with a resistance of 3.5 Ohms/km. Determine if the for each turns ratios the CT will saturate for a fault current of 2.0kA CT's using the CT curves provided? 500 100 CT Secondary ato res stance 600 5t ? 061 50 5 1005 0082 15050.104 2005 0125 7505 0 146 3005 0 168 400 50211 4505 0 230 5005 0242 6005 0 296 500.5 10 450 5 400 5 300 5 50.5 1005 1505 2005 250 5 0 001 001 10 100 Secordary exctng amps-Explanation / Answer
Multiturn CT has three turns ratios
600/5
400/5
300/5
Secondary resistance 0.61 Ohm
Burden 2.2 Ohm
Lead resistance = 3.5*0.015=0.05 Ohm
Total resistance= 2.86 Ohm
Maximum operating current 2 kA
With 600/5 ratio, secondary current = 2000 A *(5/600)= 16.66 A
Secondary voltage Vs =16.66*(2.86) = 47.647 Volts
This operating point is well below the sturation point, so CT will not saturate.
With 400/5 ratio, secondary current = 2000 A *(5/400)= 25 A
Secondary voltage Vs =25*(2.86) = 71.5 Volts
This operating point is very close to the sturation point. So CT may go into saturation.
With 600/5 ratio, secondary current = 2000 A *(5/300)= 33.33 A
Secondary voltage Vs =33.33 *(2.86) = 95.32 Volts.
This operating point is well above the sturation point, so CT will definitely saturate.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.