Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A circuit is constructed with an AC generator, a resistor, capacitor and inducto

ID: 2295799 • Letter: A

Question



A circuit is constructed with an AC generator, a resistor, capacitor and inductor as shown. The generator voltage varies in time as ? =Va - Vb = ?msin?t, where ?m = 120 V and ? = 221 radians/second. The inductance L = 352 mH. The values for the capacitance C and the resistance R are unkown. What is known is that the current in the circuit leads the voltage across the generator by ? = 58 degrees and the average power delivered to the circuit by the generator is Pavg = 68 W.


1) What is Imax, the amplitude of the current oscillations in the circuit?


2) What is R, the value of the resistance of the circuit?


3) What is C, the value of the capacitance of the circuit?


5)

Explanation / Answer

2)

current leads voltage

so Xc>Xl

now

tan (58) = (Xc-Xl)/R

=> Xc -Xl = 1.6*R........... (1)

we know average power

P = (V_rms)^2 * R / |Z|^2 = 7200* R / {R^2 + (Xc-Xl)^2} = 7200*R/ { R^2+2.56R^2}

solving we get

2022.47191/R = 68

R = 29.74223 ohms

now

Xl= wL = 221*352*10^-3 = 77.792 ohms

now from equation 1 we get

Xc = 1/wc = 1.6R+ Xl = 125.3796

=> C = 1/(221*125.3796) = 36.0895 uF (micro farad)


1) I_max = V/|Z| = 120 / sqrt{R^2 + (Xc-Xl)^2} = 120/ (1.8868*29.74223) = 2.13836 A


4) resonance

w= 1/sqrt(LC) = 280.5680

w is increased


5) in resonance avg power delivered = 1/2*V^2/R = 242.0800 watts




Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote