A circuit is constructed with an AC generator, a resistor, capacitor and inducto
ID: 2296638 • Letter: A
Question
A circuit is constructed with an AC generator, a resistor, capacitor and inductor as shown. The generator voltage varies in time as ? =Va - Vb = ?msin?t, where ?m = 120 V and ? = 270 radians/second. The inductance L = 268 mH. The values for the capacitance C and the resistance R are unkown. What is known is that the current in the circuit leads the voltage across the generator by ? = 41 degrees and the average power delivered to the circuit by the generator is Pavg= 56 W.
1) What is Imax, the amplitude of the current oscillations in the circuit?
2) What is R, the value of the resistance of the circuit?
3) What is C, the value of the capacitance of the circuit?
5) What is the average power delivered to the circuit when it is in resonance?
Explanation / Answer
a)
Average power
Pav=(1/2)*Vm*Im*cos(o)
56=(1/2)*120*Im*cos41
Im=1.2367 A
b)
impedane
Z=Vmax/Imax =120/1.2367
Z=97.03 ohms
Power factor
PF=cos(o)=R/Z
R=97.03*cos41
R=73.23 ohms
c)
Inductive reactance
XL=WL=270*0.268=72.36 ohms
since
Z=sqrt[R^2+(XL-Xc)^2]
97.03^2=sqrt[73.23^2+(72.36-Xc)^2]
Xc=8.7 ohms
since
Xc=1/WC
=>C=1/W*Xc =1/270*8.7
C=4.257*10^-4 F or 425.7 uF
d)
at resonance
XL=Xc
so impedance
Z=R
Rms Voltage
Vrms=Vmax/sqrt(2) =120/sqrt(2)
Vrms=84.85 Volts
average power
P=Vrms^2/R =84.85^2/73.23
P=98.32 Watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.