On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 780
ID: 2296051 • Letter: O
Question
On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 7800kg/m3 , length 88.1cm and diameter 2.25cm from a storage room to a machinist. Calculate the weight of the rod, w. The acceleration due to gravity, g = 9.81m/s2 . Express your answer numerically in newtons. w = N On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 7800kg/m3 , length 88.1cm and diameter 2.25cm from a storage room to a machinist. Calculate the weight of the rod, w. The acceleration due to gravity, g = 9.81m/s2 . Express your answer numerically in newtons. w = N w = N w = N w = NExplanation / Answer
apply density =mass/volune
so mass m = DV
m = 7800 *pi r^2h
m = 7800 * 3.14 * 1.125*1.125*10^-4 * 0.881
mass = 2.738 kgs
weight = 2.738*9.81
W = 26.76 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.