What would be the period of a simple pendulum 1.97 m long on a planet where the
ID: 2296856 • Letter: W
Question
What would be the period of a simple pendulum 1.97 m long on a planet where the gravity is 1/3 that of the Earth's?Period = s 2. What would be the period of a simple pendulum 1.97 m long on a planet where the gravity is 1/3 that of the Earth's?
Period = s What would be the period of a simple pendulum 1.97 m long on a planet where the gravity is 1/3 that of the Earth's?
Period = s What would be the period of a simple pendulum 1.97 m long on a planet where the gravity is 1/3 that of the Earth's?
Period = s What would be the period of a simple pendulum 1.97 m long on a planet where the gravity is 1/3 that of the Earth's?
Period = s 2. 2. 2.
Explanation / Answer
1)
T =2pi*sqrt(L/g)
L = 1.97
g = 9.8/3
T = 4.88 s
2)
L = (T/2pi)^2*g
T = 2.41 s
g = 9.8
so L= 1.44 m
Lenght of rod = 2*1.44 = 2.88 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.