A) You are given a straight piece of conductor that is 4.4 cm long and moves in
ID: 2297542 • Letter: A
Question
A)You are given a straight piece of conductor that is 4.4 cm long and moves in a region of uniform magnetic field of 1.6 T along the z-direction. If the conductor is oriented along the x-axis and moves in the y-directionwith a velocity of 5.0 m/s, find the magnitude of induced voltage that will be produced between the ends of this moving conductor.
B) A circular coil of radius 10.0 cm is located in a region of magnetic field where
and with the magnetic field oriented perpendicular to the plane of the loop. Find the magnutide of the induced EMF in this loop at t = 10.5
Explanation / Answer
A)Emf induced=(VXB).dl=VBL=1.6*5*.044=0.352V(ans)
B)Emf induced=AdB/dt=pi*0.1*0.1*0.3=0.00942V(ans)
C)Emf induced=VBL=1.5*1.7*0.025=0.06375V(ans)
D)Emf induced=VBL=2.3*1.5*0.023=0.07935V(ans)
current=V/R=0.07935/5=0.01587A
force=IBL=5.475*10^-4 N (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.