Consider one of the children in the photo below. If she is swinging with a typic
ID: 2297665 • Letter: C
Question
Consider one of the children in the photo below. If she is swinging with a typical amplitude, what is her approximate maximum kinetic energy?
Explanation / Answer
first four principles would be required
Pe = Mg*h
let's say mass of child = 30 kg
h = 0.5 meters
hence Pe = m*g*h = 30*10*0.5 = 150 joules
Kinetic energy potential energy = 150 joules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.