Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider light from a helium-neon laser (=632.8 nanometers) striking a pinhole w

ID: 1616355 • Letter: C

Question

Consider light from a helium-neon laser (=632.8 nanometers) striking a pinhole with a diameter of 0.255 mm .

Part A At what angle 1 to the normal would the first dark ring be observed? Express your answer in degrees, to three significant figures. 1 = 0.173 SubmitMy AnswersGive Up Correct

Part B Suppose that the light from the pinhole projects onto a screen 3.00 meters away. What is the radius r1 of the first dark ring on that screen? Notice that the angle from Part A is small enough that sintan. Express your answer in millimeters, to three significant figures. r1 = mm

JUST NEED PART B

Explanation / Answer

tan( 1) = r1 / d

d = sreen distance

tan 0.173 = r1 / 3

r1 = 0.00905 m = 9.05 mm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote