Consider how best to prepare one liter of a buffer solution with pH = 11.12 usin
ID: 970678 • Letter: C
Question
Consider how best to prepare one liter of a buffer solution with pH = 11.12 using one of the weak acid/conjugate base systems shown here.
pKa
HC2O4-
C2O42-
6.4 x 10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2 x 10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8 x 10-11
10.32
How many grams of the potassium salt of the weak acid must be combined with how many grams of thepotassium salt of its conjugate base, to produce 1.00 L of a buffer that is 1.00 M in the weak base?
grams potassium salt of weak acid =
grams potassium salt of conjugate base =
pKa
Explanation / Answer
HCO3- + H2O <---> CO3 2- + H3O+ pKa=10.32
to make a buffer solution of specific pH use acid/base pair of the reaction whose pKa is nearest to wanted pH here the nearest pKa is 10.32 of
HCO3-
CO32-
So we use this in following ratio:
pH=pKa + log[HCO3-]/[CO3 2-]
log[HCO3-]/[CO3 2-]=pH - pKa=11.12-10.32=0.80
[HCO3-]/[CO3 2-]=10^0.80=6.31
[HCO3-] = 6.31 [CO3 2-]
Acid = 6.31 Base
From the above ratio means that we can make this buffer using 6.31 moles of KHCO3 and 1 mol of K2CO3
to produce 1.00 L of a buffer that is 1.00 M
acid + base = 1.00 M
6.31 Base + base = 1.00
7.31 base = 1.00
Base = 0.136 mol
Acid = 1.00- base
Acid = 0.864 mol
Amount of acid or KHCO3
0.864 g* 100.115 g/mol
=86.5 g
Amount of base or K2CO3
0.136 mol * 138.205 g/mol
=18.80 g
HCO3-
CO32-
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.