Consider how best to prepare one liter of a buffer solution with pH = 10.92 usin
ID: 950470 • Letter: C
Question
Consider how best to prepare one liter of a buffer solution with pH = 10.92 using one of the weak acid/conjugate base systems shown here.
HC2O4-
C2O42-
6.4 x 10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2 x 10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8 x 10-11
10.32
How many grams of the potassium salt of the weak acid must be combined with how many grams of the potassium salt of its conjugate base, to produce 1.00 L of a buffer that is 1.00 M in the weak base?
grams potassium salt of weak acid =
grams potassium salt of conjugate base =
HC2O4-
C2O42-
6.4 x 10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2 x 10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8 x 10-11
10.32
Explanation / Answer
To determine the best buffer combination, calculate first the ratio (conjugate base/acid) which is calculated as:
ratio = 10pH-pKa
The smallest number is the best buffer to use.
Now, let's do this with every system:
ratio 1 = 10(10.92-4.19) = 5.37x106
ratio 2 = 10(10.92-7.21) = 5128.61
ratio 3 = 10(10.92-1032) = 3.98
So the system CO32- / HCO32- will be the best system to prepare the desired buffer.
Now, as we know that the weak base has to be 1 M, then the acid would have to be:
ratio = [CO32-] / [HCO3-]
[HCO3-] = 1 / 3.98 = 0.25 M
Finally, the mass for these compounds would have to be:
mHCO3- = 0.25 mol/L * 1 L * (39+1+12+48) = 25 g
mCO32- = 1 * 1 * (2*39+12+48) = 132 g
Hope this helps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.