How...? Please show your work. Thanks.. A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just
ID: 2298178 • Letter: H
Question
How...? Please show your work. Thanks..
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 40.0m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 40? above horizontal with a speed of 60.0m/s . The ball and bat are in contact for 1.85ms
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right Express your answer using two significant figures. Find the vertical component of the average force on the ball. Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
before impact
Pix = m*u = 0.145*40 = 5.8 kg m/s.......Piy = 0
after impact
Pfx = -m*V*cos40 = -0.145*60*cos40 = -6.66 kg m/s
Pfy = m*V*sin40 = 0.145*60* sin 40 = 5.59 kg m/s
F x = Pfx - Pix/t = (-6.66 - 5.8) /(1.85*10^-3) = ?6735.14 N
Fy = (Pfy - Piy) /t = 5.59/(1.85*10^-3) = 3021.62 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.