11). Part 2 of 2: Find the magnitude of the average induced emf in the coil. Ans
ID: 2298310 • Letter: 1
Question
11). Part 2 of 2:
Find the magnitude of the average induced
emf in the coil.
Answer in units of
Explanation / Answer
1.
mg=qVB
B=mg/qv =(1.67*10^-27)*9.8/(33900)*(1.6*10^-19)
B=3.02*10^-12 T
Magnertic field due to a wire is
B=uo*I/2pid
=>d=uo*I/2pi*B =(4pi*10^-7)*(1.33*10^-6)/2pi*(3.02*10^-12)
d=0.08816 m
d=8.816 cm
2.
Magentic field of a solenoid
B=uo*N*I/L
0.000364=(4pi*10^-7)*1460*I/0.088
I=17.46 mA
4.
Transformer turns ratio
Ns/Np=Ip/Is
1215/Np =6/0.8
Np=162 turns
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.