Find concentration of [FeSCN+2] for tetssttubes 1, 2, and 3. Find Kc for test tu
ID: 229959 • Letter: F
Question
Find concentration of [FeSCN+2] for tetssttubes 1, 2, and 3.
Find Kc for test tube 4, 5, and 6.
(eq. 5) (eq. 6) Once equilibrium concentrations of all species are known, Ke can then easily be calculated. t loking ane color colored Procedure 3t PaY'S Determination ofB for Beer's Law A. Determination of B for Beer's Law A-unStart EeSCOaj 1. Using a buret, add 4.00 mL of 0.0025 M Fe(NO3)3(whichsn0.1 M HNO) to a 100- mL volumetric flask. Add enough deionized water to bring the total volume to the mark on the neck of the flask. Stopper and shake the flask. Label this flask "Diluted Fe+3” CONTU the in p 2. Obtain three 16 x 150 mm test tubes and number them 1-3. DO NOT use spectrophotometer tubes (cuvettes), they are too small to use at this point. Properly prepare two burets, and fill them with the solutions required: diluted Fet3 and 0.1 M HNOs. You will use a 5.00 mL volumetric pipet to measure the 1.0 M KSCN Your instructor will show you the correct use of the pipet. 3. 4. Into each test tube, place the specified amount of each solution as listed on Table 1. TABLE 1 mL of Use Exct 0.1 M HNOs at homR mL of DILUTED Fe 1.00 2.00 3.00 mL of 1 M KSCN 5.00 5.00 5.00 TEST TUBE 4.00 3.00 2.00 das.Once all the contents of a test tube have been added, use a vortex mixer to mix thoroughly Following the instructions on the sheet next to the Spectronic 20, prepare a blank and use it to adjust the 100% transmittance. 6. Pour the reaction mixture for test tube I into a spectrophotometer tube (cuvette) so that it is two-thirds full. Wipe the outside of the cuvette with a Kimwipe 7. 8. 1 Place the cuvette into the spectrophotometer, the light source of which is already pre-set to 450 nm. instructor.) Record the percent transmittance (%) for the sample to the nearest 0.1%. (Do not adjust the wavelength setting! If you have questions, see yourExplanation / Answer
4.00 ml of 0.0025M Fe(NO3)3 is diluted to 100 ml. So the concentration of the stcok solution would be:
M1V1 = M2V2
4.00 * 0.0025 = M2 * 100.00
M2 = 0.0001M
Test tube 1:
Initial moles of Fe3+ = 1.00ml * 0.0001M = 0.0001 moles
Total volume = 10.00 ml = 10.00 * 10-3 L
[Fe3+] = 0.0001 moles / 10.00 * 10-3 L = 0.01 M
Similarly Test tube 2:
[Fe3+] = 0.0002 moles / 10.00 * 10-3 L = 0.02 M
and Test tube 3:
[Fe3+] = 0.0003 moles / 10.00 * 10-3 L = 0.03 M
II.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.