A helicopter rotor is formed by attaching the ends of three 157kg blades, 4.23 m
ID: 2299893 • Letter: A
Question
A helicopter rotor is formed by attaching the ends of three 157kg blades, 4.23 m in length and spaced at equal angles to one another, to a massless center hub. To maintain lift, the blade tips must remain subsonic (vsound=343 m/s). Determine the torque the helicopter motor must supply to bring this rotor to its maximum operational speed in 11.8 seconds. Ignore any frictional interactions.
My question: Can the inertia be calculated as a disk since the system of blades behaves like a solid mass?
My solution:
Explanation / Answer
v = r*w
==> w = v/r = 343/4.23 = 81.087 rad/s
alfa = dw/dt = 81.087/11.8 = 6.87 rad/s^2
I = 3*(m*L^2/3) = m*L^2 = 157*4.34^2 = 2809.18 kg.m^2
we know, T = I*alfa
= 2809.18*6.87
= 19299 N.m
we can treat it as disk.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.