Consider Joule\'s experiment described in the insight below. Assume the mass m =
ID: 2300169 • Letter: C
Question
Consider Joule's experiment described in the insight below. Assume the mass m = 1.5 kg and the fluid is water with a volume of 1.31 L. What is the increase in the temperature of the water when the mass moves vertically a distance z = 1.23 m?
K
Explanation / Answer
We have to assume that the mass does not take heat to raise its temperature. All the energy of the falling mass is converted to heat the water
With these assumptions
mgh = Mc?T
1.5*9.8*1.23 = 1.31kg**4180 J/kg* ?T
?T = ....... degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.