A concave mirror has a focal length of 41.3 cm. (a) What is its radius of curvat
ID: 2300592 • Letter: A
Question
A concave mirror has a focal length of 41.3 cm.
(a) What is its radius of curvature?
cm
(b) Locate the image when the object distance is 100 cm. (Indicate the side of the mirror with the sign of your answer.)
cm
Describe the properties of the image when the object distance is 100 cm. (Select all that apply.)
realvirtualuprightinverted
(c) Locate the image when the object distance is 10.0 cm. (Indicate the side of the mirror with the sign of your answer.)
cm
Describe the properties of the image when the object distance is 10.0 cm. (Select all that apply.)
realvirtualuprightinverted
Explanation / Answer
apply for concave mirroe 1/f = 1/u +1/v
a. R= 2f = 2*41.3 = 82.6 cm
b. when u = 100cm
so v = uf/(u-f) = 100* 41.3/(100-41.3)
v =70.35 cm
it s real and inverted
c. when u = 10 cm
v = 10*41.3/(10-41.3)
=-13.19 cm
virtual and inverted
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.