A solid disk of mass m 1 = 9.1 kg and radius R = 0.25 m is rotating with a const
ID: 2300859 • Letter: A
Question
A solid disk of mass m1 = 9.1 kg and radius R = 0.25 m is rotating with a constant angular velocity of ? = 33 rad/s. A thin rectangular rod with mass m2 = 3.5 kg and length L = 2R = 0.5 m begins at rest above the disk and is dropped on the disk where it begins to spin with the disk.
What is the initial angular momentum of the rod and disk system?
What is the initial rotational energy of the rod and disk system?
What is the final angular velocity of the disk?
What is the final angular momentum of the rod and disk system?
What is the final rotational energy of the rod and disk system?
The rod took t = 6.5 s to accelerate to its final angular speed with the disk. What average torque was exerted on the rod by the disk?
Explanation / Answer
initial angular momentum L1 = I1*W1 = 0.5*m1*R^2*W1 = 0.5*9.1*0.25^2*33 = 9.38438 kg m^2/s
KEr = 0.5*I1*W1^2 = 0.5*m1*R^2*W1^2 = 0.5*9.1*0.25^2*33^2 = 309.68438 J
I2 = I1 + (1/12)*m2*L^2 = ( 0.5*9.1*0.25^2) + ((1/12)*3.5*0.5^2) = 0.35729 kg m^2
law of conservationof angular momentum
L1 =L2
I1*W1 = I2*w1
W2 = 9.38438/0.35729 = 26.26544 rad/s
L2 = I2*W2 = 9.38438 kg m^2 /s
KE2 = 0.5*I2*W2^2 = 123.24245 J
alfa = W2/t
Tpoque = I2*alfa = (0.35729 *26.26544)/6.5 = 1.44375 Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.