a 6.24 kg block is suspended from a light (negligible mass) cord that runs an id
ID: 2301403 • Letter: A
Question
a 6.24 kg block is suspended from a light (negligible mass) cord that runs an ideal pulley is then connected to a vertical spring. the spring has a constant of 120 N/m, has negiible mass, and is unstreached when the mass is released from rest with the mass initially 1.42 m above ground, use potential energy methods in your solutions.
A) what is the speed of the block after it has fallen 36 cm from the indicated initial position?
B)what will be the maximum height, measuered from the ground to the center of the block, that the block can reach?
C) if the mass of the spring is not negligible, would the resulting speed found in part (a) be higher, lower , or remain the same? Fully explain your reasoning for the answer you give.
this was a test question that i lost quite a lot of points on. please help by explaining the equations and use full worked out solutions. thank you.
Explanation / Answer
TE1 = M*g*H = 6.24*9.8*1.42 = 86.84 J
TE2 = M*g*h + 0.5*k*x^2 + 0.5*M*V1^2
TE2 = (6.24*9.8*(1.42-0.36))+(0.5*120*0.36^2)+(0.5*6.24*V1^2)
= 72.6 + 3.12 v1^2
TE2 = TE1
V1 = 2.14 m/s
b) 0.5*K*A^2 = M*g*H
A = 1.2
from ground h = H - A = 0.22 m
lower
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.