Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure(Figure 1) shows a vertically polarized radio wave of frequency 6.010

ID: 2301828 • Letter: T

Question

The figure(Figure 1) shows a vertically polarized radio wave of frequency 6.0105Hz traveling into the page. The maximum electric field strength is 1400V/m .

A.   What is the maximum magnetic field strength?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

B. What is the magnetic field strength at a point where E?=(700V/m,down) ?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

B =

C. The magnetic field direction at a point where E?=(700V/m,down) ?

A. 4.7E-6T

B = 700/3e8 = 2.334*10^-6 T

C. it is not in the -k direction,i diretion or k direction

C. The magnetic field direction at a point where E?=(700V/m,down) ??????

Bmax = Electromagnetic wave traveling into page

Explanation / Answer


A) the maximum magnetic field strength = Bmax = Emax /c = 1400/(3*10^8) = 466.67*10^-8 T..= 4.7E-6T
B) B = E/c = 700/3e8 = 2.334*10^-6 T
C) -i direction since the B and E are mutually perpendicular to direction of wave

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote