A 72kg human sprinter can accelerate from rest to 12m/s in 3.2s . During the sam
ID: 2302492 • Letter: A
Question
A 72kg human sprinter can accelerate from rest to 12m/s in 3.2s . During the same interval, a 33kg greyhound can accelerate from rest to 23m/s . Compute (a) the change in kinetic energy and (b) the average power output for each.
Part A
Express your answer using two significant figures.
?Ksprinter
Part B
Express your answer using two significant figures.
?Kgreyhound
Part C
Express your answer using two significant figures.
Psprinter
Part D
Express your answer using two significant figures.
Pgreyhound
Explanation / Answer
a) the change in kinetic energy human
= 0.5 * 72 * 12^2 -0
= 5184 J --answer
c)average power output
= 5184 / 3.2
= 1620 W --answer
and
b)the change in kinetic greyhound
= 0.5 * 33 * 23^2 -0
= 8728.5 J --answer
d)average power output
= 8728.5 / 3.2
= 2727.65 W --answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.