? Part A Constants At an instant when the charge on the capacitor is 0.060 ,C, w
ID: 2303669 • Letter: #
Question
? Part A Constants At an instant when the charge on the capacitor is 0.060 ,C, what is the current in the inductor? A 6.70-nF capacitor is charged to 24.0 V then disconnected from the battery in the circuit and connected in series with a coil that has L 0.0610 H and negligible resistance. After the circuit has been completed, there are current oscillations. Express your answer with the appropriate units. i= 1 Value Units Submit ? Part B How much energy is stored in the capacitor? Express your answer with the appropriate units UC =10.26 . 10-6 IJExplanation / Answer
In LC circuit ,Enenrgy remain constant
T=initial Energy=0.5*C*V^2=1.9296*10^(-6)
(a)When Q=0.06 uC,Energy of C=E=0.5*Q^2/C=0.268*10^(-6)
Energy of inductor=T-E=0.5*L*I^2
I=7.38*10^(-3) A
Part (b)
E=0.268uJ=2.68*10^(-7) J
part (c)
I=T-E=1.66*10^(-6) J
part (d)
q=Qcos(wt)
Q=6.7*10^(-9)*24=0.1608 uC
if q=0.06uC
cos(wt)=0.3731
w=sqr(1/LC)=49875.46
i=Isin(wt)
I=7.95*10^(-3)
di/dt=Iwcos(wt)=149.05 A/s
part E
V=Q/C=8.96 V
part F
V=Ldi/dt=9.028
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.