An Earth Satellite is in elliptical orbit with minimum altitude h1=300 miles abo
ID: 2304400 • Letter: A
Question
An Earth Satellite is in elliptical orbit with minimum altitude h1=300 miles above the Earth’s surface and maximum altitude h2=21,000 miles above the Earth’s surface. Determine the velocity at the minimum approach.
Note: Radius of the Earth, Re =3960 miles Mass of the Earth,Me= 5.976x10^24 kg (not needed)
Will rate please show every step!
An Earth Satellite is in elliptical orbit with minimum altitude h1=300 miles above the Earth’s surface and maximum altitude h2=21,000 miles above the Earth’s surface. Determine the velocity at the minimum approach.
Note: Radius of the Earth, Re =3960 miles Mass of the Earth,Me= 5.976x10^24 kg (not needed)
Will rate please show every step!
An Earth Satellite is in elliptical orbit with minimum altitude h1=300 miles above the Earth’s surface and maximum altitude h2=21,000 miles above the Earth’s surface. Determine the velocity at the minimum approach.
Note: Radius of the Earth, Re =3960 miles Mass of the Earth,Me= 5.976x10^24 kg (not needed)
Will rate please show every step!
Explanation / Answer
h1 = 300 miles
h2 = 21000 miles
a = (2 Re + h1 + h2) / 2 = (7920 + 300 + 21000)/2
a = 14610 miles
v = sqrt[ G M (2/r - 1/a)]
v = sqrtp[ (6.67 x 10^-11 x 5.976 x 10^24)(2/(4260 x 1609) - 1/(14610 x 1609))]
v = 9967 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.