Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Tipler6 25.P.065 1 2 A 12.0 V automobile battery that has a negligible internal

ID: 2304647 • Letter: T

Question

Tipler6 25.P.065 1 2 A 12.0 V automobile battery that has a negligible internal resistance can deliver a total charge of 138 A-h. 1) (a) What is the amount of energy stored in the battery? MJ Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 5 submission are allowed You can make 5 more submissions for this question. 2) (b) After studying all night for a calculus test, you try to drive to class to take the test. However, you find that the car's battery is "dead because you had left the headlights on! Assuming the battery was able to produce current at a constant rate until it died, how long were your lights on? Assume the pair of headlights together operates at a power of 161 W. h Submit You currently have O submissions for this question. Only 5 submission are allowed. You can make 5 more submissions for this question. Macmillan Learning. Copyright © 2018 Freeman Worth Publishers-a division of About I Tech Support Find Your Local Sales Rep I Terms Of Use Privacy Policy

Explanation / Answer

A)Energy stored=Q*V=12*138*3600=5961600

b)let the time is t sec

Power=161 W

Time=energy/power=37028sec=10.28 hours

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote