A proton starts on a plate with potential of 5.0 x 10^3 V at y=0m. It then enter
ID: 2304845 • Letter: A
Question
A proton starts on a plate with potential of 5.0 x 10^3 V at y=0m. It then enters a region in which there is magnetic field of 2.0 T pointing out of the page. In a field it travels a semicircular path. a) what is the radius of the semicircle, and where (what value of y) doed the proton leave the magnetic field? b) the proton now passes between a second set of plates with a potential difference of 5 x 10^3 V. What is its velocity after passing through these plates? c) The proton now enters another region in which there is a magnetic field of 2.0 T pointing out of the page, and it again describes a semicircular path. What is the radius of the semicircle, and where (what value of y) does the proton emerge from the field?
Explanation / Answer
(A) KE = q deltaV
(1.67 x 10^-27) v^2 / 2 = (1.6 x 10^-19) (5 x 10^3)
v = 9.79 x 10^5 m/s
in magnetic field,
Fb= m a_c
q v B = m v^2 / r
r= m v / q B
r = (1.67 x 10^-27)(9.79 x 10^5) / (1.6 x 10^-19 x 2)
r = 5.11 x 10^-3 m or 5.11 mm
(B) KE = (1.67 x 10^-27) v^2 /2 = 1.6 x 10^-19 x 2 x 5 x 10^3
v = 1.384 x 10^6 m/s
(C) r = m v / q B = 7.22 x 10^-3 m Or 7.22 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.