A circuit is constructed with five resistors and one real battery as shown above
ID: 2305147 • Letter: A
Question
A circuit is constructed with five resistors and one real battery as shown above right. We model. The real battery as an ideal emf V = 12 V in series with an internal resistance r as shown above left. The values for the resistors are: R1 = R3 = 42 ?, R4 = R5 = 109 ? and R2 = 120 ?. The measured voltage across the terminals of the batery is Vbattery = 11.54 V.
1)
What is I1, the current that flows through the resistor R1?
mA
2)
What is r, the internal resistance of the battery?
?
3) What is I3, the current through resistor R3?
mA
4)
What is P2, the power dissipated in resistor R2?
W
5)
What is V2, the magnitude of the voltage across the resistor R2?
V
6)
Resistor R2 is now shorted out as shown. How does the magnitude of the voltage across the battery change?
A) Vbattery decreases
b) Vbattery increases
c) Vbattery remains the same
I R I R R4 R2 R2 R5 R5Explanation / Answer
R345 = R3+R4+R5 = 42+ 109*2 = 260 ohm
R2345 = R2//R345 = (120 x 260)/(120+260) = 82.105 ohm
R12345 = R1+R2345 = 42 + 82.105 = 124.105 ohm
I = V/R12345 = 11.54/124.105 = 0.093 A
r = (E-V)/I = (12-11.54)/0.093= 4.95 ohm
I3 = V-(I*R1)/R345 = (11.54 -0.093*42)/260 = 0.029 A
V2 = V-R1*I = 11.54 -0.093*42 = 7.63 V
P2 = V2^2/R2 = 0.49 W
If you shorten R2, then just R1 remains with r i series :
V' = E*R1/(R1+r) = 12*42/ 46.95 = 10.73 V
The voltage on the battery becomes lower than the former one
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.