A circuit is constructed with five resistors and one real battery as shown above
ID: 2143692 • Letter: A
Question
A circuit is constructed with five resistors and one real battery as shown above right. We model. The real battery as an ideal emf V = 12 V in series with an internal resistance r as shown above left. The values for the resistors are: R1 = R3 = 51 ?, R4 = R5 = 120 ? and R2 = 143 ?. The measured voltage across the terminals of the batery is Vbattery = 11.51 V.
1)
What is I1, the current that flows through the resistor R1?
2)
What is r, the internal resistance of the battery?
3)
What is I3, the current through resistor R3?
4)
What is P2, the power dissipated in resistor R2?
5)
What is V2, the magnitude of the voltage across the resistor R2?
6) Resistor R2 is now shorted out as shown. How does the magnitude of the voltage across the battery change?
A circuit is constructed with five resistors and one real battery as shown above right. We model. The real battery as an ideal emf V = 12 V in series with an internal resistance r as shown above left. The values for the resistors are: R1 = R3 = 51 ?, R4 = R5 = 120 ? and R2 = 143 ?. The measured voltage across the terminals of the batery is Vbattery = 11.51 V. What is I1, the current that flows through the resistor R1? What is r, the internal resistance of the battery? What is I3, the current through resistor R3? What is P2, the power dissipated in resistor R2? What is V2, the magnitude of the voltage across the resistor R2? Resistor R2 is now shorted out as shown. How does the magnitude of the voltage across the battery change?Explanation / Answer
I1=11.51/146.88 = 0.0783 A
r =0.49/0.0783 = 6.25 ohm
I3=(143/434)*0.0783 A =0.0257 A
P2= (I2)^2* R2 = 0.0525^2*143=3.941 watt
V2 =I2*R2 =0.0525*147=.507 Volt
new magnitude of the voltage across the battery = 11.784 volts
please rate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.