A 5.33-mm-high firefly sits on the axis of, and 11.1 cm in front of, the thin le
ID: 2305632 • Letter: A
Question
A 5.33-mm-high firefly sits on the axis of, and 11.1 cm in front of, the thin lens A, whose focal length is 5.13 cm. Behind lens A there is another thin lens, lens B, with focal length 28.1 cm. The two lenses share a common axis and are 57.9 cm apart. Is the image of the firefly that lens B forms real or virtual?How far from lens B is this image located (expressed as a positive number)?What is the height of this image (as a positive number)?Is this image upright or inverted with respect to the firefly?
Explanation / Answer
Assuming both lenses are converging lenses,
Image formed by first lens will be behind the lens and real since object distance greater than focal length of lens 1.
1/v + 1/u =1/f
u = 11.1
f = 5.13
v = 9.54 cm behind the lens
since both lenses are seperated by distance of 57.9 cm,
distance of image formed by lens 1 from lens 2 = 57.9 - 9.54 = 48.36 cm
This will act as object for lens 2
since object distance is greater than focal length of lens, the image will form behind the mirror.
1/v +1/u = 1/f
u = 48.36
f = 28.1
v = 67.07 cm
The image is Real and located 67.07 cm behind the second lens
Magnification = - v/u for 1 lens
Since the final image is magnified twice
M = - v1/u1 * - v2/u2 = - 9.54/11.1 * - 67.7/48.36 = 1.19
The image formed is upright.
The height of firefly = 1.19 * 5.33= 6.35 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.