A 11 kg body is moving through space in the positive direction of an x axis with
ID: 2306021 • Letter: A
Question
A 11 kg body is moving through space in the positive direction of an x axis with a speed of 140 m/s when, due to an internal explosion, it breaks into three parts. One part, with a mass of 6.4 kg. moves away from the point of explosion with a speed of 110 m/s in the positive y direction. A second part, with a mass of 1.5 kg, moves in the negative x direction with a speed of 540 m/s. What are the (a) x-component and (b) y-component of the velocity of the third part? (c) How much energy is released in the explosion? Ignore effects due to the gravitational forceExplanation / Answer
here,
M = 11 kg , u = 140 i m/s
for m1 = 6.4 kg is at v1 = 110 j m/s
for m2 = 1.5 kg is at v2 = - 540 i m/s
mass of third part , m3 = M - m1 + m2
m3 = 3.1 kg
let the speed of third part be v3
using conservation of momentum
M * v = m1 * v1 + m2 * v2 + m3 * v3
11 * 140 i = 6.4 * 110 j - 1.5 * 540 i + 3.1 * v3
solving for v3
v3 = 758.1 i m/s - 227.1 j m/s
a)
the x-component of third mass is 758.1 m/s
b)
the y-component of third mass is - 227.1 m/s
c)
|v3| = sqrt(227.1^2 + 758.1^2 )
|v3| = 791.4 m/s
the energy released in the collison , E = 0.5 * M * v^2 - 0.5 * m1 * v1^2 - 0.5 * m2 * v2^2 - 0.5 * m3 * v3^2
E = 0.5 * ( 11 * 140^2 -6.4 * 110^2 - 1.5 * 540^2 - 3.1 * 791.4^2) J
E = 2.24 * 10^6 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.