When at rest, a proton experiences a net electromagnetic force of magnitude 8.1×
ID: 2307389 • Letter: W
Question
When at rest, a proton experiences a net electromagnetic force of magnitude 8.1×1013 Npointing in the positive x direction. When the proton moves with a speed of 1.8×106 m/s in the positive y direction, the net electromagnetic force on it decreases in magnitude to 7.0×1013 N , still pointing in the positive x direction. A) Find the magnitude of the electric field. B) Find the direction of the electric field. C) Find the magnitude of the magnetic field. D) Find the direction of the magnetic field.
Explanation / Answer
force is F = 8.1*10^-13 N
speed v = 1.8 *10^6 m/s
the electric field is,
E = F/q = 8.1*10^-13 N / 1.6*10^-19 C = 5.06x10^6 N/C
Direction: electric field is directed along the positivex-axis
(b).
the net force is,
F'= 7.0×1013 N - 8.1×1013 = -1.1×1013 N
The magnetic field is,
B = F/qv = -1.1×1013 N / 1.6*10^-19 C* 1.8×106 = -0.382 T
Magntiude: 0.382 T
direction: it is directed along the negative z-axis.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.