Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A blue car with mass m c = 435 kg is moving east with a speed of v c = 21 m/s an

ID: 2307801 • Letter: A

Question

A blue car with mass mc = 435 kg is moving east with a speed of vc = 21 m/s and collides with a purple truck with mass mt = 1298 kg that is moving south with a speed of vt = 10 m/s . The two collide and lock together after the collision.

1) What is the magnitude of the initial momentum of the car?

kg-m/s

2) What is the magnitude of the initial momentum of the truck?

kg-m/s

3) What is the angle that the car-truck combination travel after the collision? (give your answer as an angle South of East)

°

4) What is the magnitude of the momentum of the car-truck combination immediately after the collision?

kg-m/s

5) What is the speed of the car-truck combination immediately after the collision?

m/s

6) Compare the initial and final kinetic energy of the total system before and after the collision:

KEi = KEf

KEi > KEf

KEi < KEf

Explanation / Answer

momentum = mass * velocity

= 435 kg * 21 m/s = 9135 kg.m/s

----------------------------------------------------

momentum = mass * velocity

= 1298 * 10 = 12980 kg.m/s

----------------------------------------------------

angle after collision = tan-1(12980 / 9135)

= 54.86°

----------------------------------------------------

total momentum = sqrt [ 91352 + 129802 ]

= 15872

---------------------------------------------------

final velocity = total momentum / total mass

= 15872 / (1298 + 435)

= 9.16 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote