5. A bar of Ge is doped with phosphorous at a concentration of 10^16cm^-3. It is
ID: 2309141 • Letter: 5
Question
5. A bar of Ge is doped with phosphorous at a concentration of 10^16cm^-3. It is exposed to light so that electron-hole pairs are generated throughout the volume of the bar at the rate of 10^19/s·cm^3. The recombination lifetime is 2us. Find p0 , n0 , p’, n’, p , n, and the np product.
A bar of Ge is doped with phosphorous at a concentration of 10^16cm^-3. It is exposed to light so that electron-hole pairs are generated throughout the volume of the bar at the rate of 10^19/s-cm^3. The recombination lifetime is 2mus. Find p_0, n_0, p', n', p, n, and the np product.Explanation / Answer
a)
equilibrium hole concentration
po=Na=1016 cm-3
b)
For Ge ni=2*1013 cm3
equilibrium electron concentration
no=ni2/po = (2*1013)2/1016 =4*1010 cm-3
c)
In steady state ,the rate of regeneration is equal to rate of recombination
p'/T =1019/s cm3
p' =1019*2*10-6
p' =2*1013 cm-3
d)
n'=p'=2*1013 cm-3
e)
p=po+p' =1016+2*1013=1.002*1016 cm-3
f)
n=no+n' =4*1010 +2*1013 =2.004*1013 cm-3
g)
np=(1.002*1016 )(2.004*1013)=2.008*1029 cm-6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.