5. A 0.05 significance is used for a hypothesis test of the claim that when pare
ID: 3227644 • Letter: 5
Question
5. A 0.05 significance is used for a hypothesis test of the claim that when parents use a particular of gender the proportion of baby girls is erent from 0.5. that sample data consists of 78 girls in 169 births, so sample statistic of 3 results in a z score that is 1 standard deviation below 0. alternative hypothesis. a) Identify the null hypothesis and the b) What is the value of a? c) What is the sampling distribution of the sample statistic? d) Is the test two-tailed, left-tailed, or right-tailed? e) What is the value of the test statistic? What is the P-value? g) What are the critical value(s)?Explanation / Answer
a) Hypothesis:
Null hypothesis: P = 0.5
Alternative hypothesis: P 0.5
b)
alpha = 0.05
c) z sampling distribution
d) two tailed
e)
p = 78 / 169 = 0.461 , n =169
= sqrt[ P * ( 1 - P ) / n ]
= sqrt [(0.5 * 0.5) / 169]
= 0.038
z = (p - P) /
= (.461 - .5)/0.038
= -1.026
f)
p value is calcualte using z = -1.026
p value = 0.304892.
g) Critical value = +/-1.96
h)
area of critical region = 0.025
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.