The terrestrial radiation received by the continental U.S. is about 2.2×10^16 kW
ID: 2319392 • Letter: T
Question
The terrestrial radiation received by the continental U.S. is about 2.2×10^16 kW·hr/yr. If a typical solar cell has a sunlight-to-electricity conversion efficiency of 18%, determine how long it would be before the entire surface of the U.S. is covered with solar panels if all of the electricity was produced this way. Utilize the total electricity net generation datum from 2015 (4087381.483 million kilowatthours) as the baseline, and assume that the electrical consumption rate grows at a rate of 1% per year.
Explanation / Answer
total time = KWhr/KWhr/yr
= 4087381/2.2*1010
= 5.3 yr
total time =
5.3 * 36500
= 1785000 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.